Logo

Bu yazıda FED'in verebileceği kararlar ihtimal dahilinde ele alınmıştır. Bu yazı, kesinlikle kişisel beklentiler doğrultusunda hazırlanmamıştır.Yazıda ya da youtube videosunda anlatılanların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen bu sayfanın en altında bulunan yasal uyarı kısmıını okumayı unutmayın.

Dolar/TL Analizi
DOLARDA FED SENARYOLARI
DOLARDA FED SENARYOLARI

#DXY ve #USDTRY ANALİZİ

FED'in Olası Faiz Kararları Doları Nasıl Etkileyecek? Dolarda sıkışma devam ediyor. En son videoda, 5.30-32 aralığının üstünde kalındıkça 5.40 hedefinin direnç olduğunu söylemiştim. Dün 5.40 seviyesi tam olarak görüldü ve buradan yönünü aşağı çevirdi. Ama bugün gördüğü 5.3330 seviyesinin de altına gelmedi.

Geldiğimiz noktada, dolar/TL'de simetrik üçgen formasyonu oluşmaya devam ediyor. Yükselen ya da düşen bir üçgen formasyonu olmadığı için yön tayinini kestirmek çok güç. Farklı birkaç olasılığa göre tetikte olmakta fayda olduğunu düşündüğüm çok kritik 1-2 gün içindeyiz. Peki bu olasılıklar neler?

Olası Senaryolar
Senaryo 1: 25 baz puan artış ve 2019'da 2 kez faiz artışı
Senaryo 2: 25 baz puan artış ve 2019'da 3+ kez faiz artışı
Senaryo 3: Faizi sabit tutar ve 2019'da 2 kez faiz artışı
Senaryo 4: 25 bazdan daha fazla faiz artışı ve 2019'da 3+ kez faiz artışı

Piyasanın beklentisi: 25 baz puan artış + 2019 yılında 2 kez faiz artışı sinyali.

Senaryo 1: FED herkesin beklediği gibi yılın son faiz kararında faizleri 25 baz puan artırır ve 2019 yılı için de 2 kez faiz artışı yapacağı sinyalini verir.

Aslında bu durum, piyasa tarafından zaten beklenen bir durum. Yani, böyle bir bilgi fiyatlara, dolayısıyla da dolar/endeksine yansımıştır.

Teknik analizdeki varsayımlardan belki de en önemlisi, bilginin fiyatın içinde olmasıdır. Ve şu da bir gerçektir ki: beklentiler alınır gerçekleşmeler satılır.

Yani, FED'in böyle bir kararı açıklaması durumunda, beklentinin gerçekleşmesiyle birlikte, Dolar/Endeksi'nde gerçeklerin satılmaya başlandığı görülebilir. Bu durumda, Dolar/Endeksindeki olası bir aşağı hareket; beraberinde, Dolar/TL'de de simetrik üçgen formasyonunun aşağı kırılması sonucunu getirebilir. Bu durumda takip edilmesi gereken destek seviyesi 5.32-5.33 seviyelerinin altında kapanışın olup olmayacağı. Eğer bu seviyelerin altında kapanış gelirse sonraki destek seviyeleri: 5.30, 5.25, 5.20 ve 5.16 seviyeleridir.

1nci senaryoda, Dolar Endeksinde son zamanlarda yaşanan DXY-MACD ve DXY-RSI uyumsuzlukları sonucunda düşüş yaşanabilir. Söz konusu düşüş ilk etapta 95 seviyelerine kadar devam edebilir.

Eğer böyle bir düşüş yaşanırsa ve Dolar/TL'de Dolar endeksindeki bu düşüşe paralel bir şekilde hareket ederse yukarıdaki Dolar/TL grafiğinde görülen simetrik üçgen formasyonunun aşağı kırılması gündeme gelebilir.Bu durumda üçgen formasyonunun hedefi, 5.20 seviyeleri civarındadır. Ancak bu seviyeye bir anda gelmeyebilir.


Senaryo 2: FED faizleri 25 baz puan artırır ve 2019 yılı için de 3 veya daha fazla sayıda faiz artışı yapacağı sinyalini verir.

Bu durum, piyasanın geneli tarafından beklenmediği için, Dolar'ın gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında yeni zirveler görmesine sebep olabilir.

Dolar Endeksi'nde yeni zirveler görülebilir. Ama bu durumda, teknik analiz açısından bakıldığında, Dolar Endeksinde bir süredir almaya devam ettiğimiz, DXY-MACD, DXY-RSI arasındaki negatif uyumsuzlukların yanlış sinyal olduğu sonucunu doğrurur. Böyle bir olasılığın gerçekleşmesi durumunda da dolar/TL'de gözlediğimiz simetrik üçgen formasyonu yukarı yönde kırılmış olur ve formasyon hedefi de orta vadede 5.65 seviyeleri olarak gündeme gelir.

Dolar/TL'de takip edilmesi gereken direnç seviyesi 5.40-5.41 seviyeleridir. Bu seviyenin yukarısında kapanışların gelmesi durumunda sonraki direnç seviyeleri sırasıyla 5.46, 5.50, 5.55, 5.65 seviyeleridir.

Senaryo 3: FED faiz artışına gitmez ve 2019 yılı için de 2 kez faiz artışı yapacağı sinyalini verir.

Olası iki sürpriz karardan birisi bu

Bu durumda, Dolar/Endeksi'ndeki aşağı hareket daha kuvvetli olabilir. Çünkü piyasanın beklediği 25 baz puanlık faiz artışını yapmamıştır.Reel faiz getirisi düşük seviyelerde kalacağı için, sermayenin gelişmekte olan ülkelere doğru akışı hızlanabilir. Bu da, bizim gibi gelişmekte olan ülkelere yeni para girişi anlamına geleceği için, dolar/tl de kısa vadede bir düşüş yaşanabilir. Bu durumda da simetrik üçgen formasyonu aşağı yönde kırılabilir. Formasyon hedefi 5.20 seviyeleridir. 5.32-5.33 seviyelerinin altında kapanışların gelmesi durumunda sonraki destek seviyeleri yine 5.30, 5.25, 5.20, 5.16 seviyeleridir.

Senaryo 4: FED beklenenden daha yüksek bir oranda faiz artışına gider ve 2019 yılı için de 3 veya daha fazla sayıda faiz artışı yapacağı sinyalini verir.

Olası 2 sürpriz kararından diğeri de bu.Çok çok düşük bir ihtimal. Çünkü FED zaten faiz artışını sınırlı sayıda yapma yönünde daha istekli olduğu bir dönem.

Bu durumda, Dolar/Endeksiyle ilgili teknik analizin verdiği öncül sinyallerin en azından bu seferlik yanlış olduğu sonucu çıkar. Öncül sinyallerden kast edilen, dolar endeksi ile MACD, dolar endeksi ile RSI arasında devam eden negatif uyumsuzluklardır. Bu durumda, Dolar Endeksindeki yükseliş daha da sertleşebilir. Bu da Dolar/TL de oluşumu izlenen simetrik üçgen formasyonunun yukarı kırılması durumunu gündeme getirebilir.

Mehmet Yıldızlı Youtube Kanalından

Son Analizler
#DOLAR İLE İŞİ OLANLAR DİKKAT!

3/11/2019 tarihinde yayınlandı

#DOLARTL: BU SEVİYEYİ AŞARSA...

27/10/2019 tarihinde yayınlandı

#DOLAR İÇİN UYARIYORUM!

23/10/2019 tarihinde yayınlandı

Bireysel ve Kurumsal Teknik Analiz Eğitim Talepleriniz İçin

Contact Us

Mesaj Bırakın